StandUp meeting

سیر تا پیاز استند آپ میتینگ!!

مدیریت پروژه - نویسنده : حسام اسعدی - ارسال شده در

سیر تا پیاز استند آپ میتینگ!!

استند آپ میتینگ (Stand Up Meeting) یک جور جلسه ی ایستاده ست که هر روز در یک مکان مشخص و سر یک زمان مشخص (ترجیحاً صبح) بین اعضای تیم برگزار می شه. این جلسات زمان محدود دارن و تجاوز از این زمان ممنوعه. اینطوری از صحبت های نا مربوط جلوگیری میشه.

طی این جلسات همه به ۳ سوال جواب می دن:

  1. دیروز چی کار کردن
  2. امروز چی کار می کنن
  3. چه موانع و مشکلاتی سر راه کارشون قرار داره و برای اون نیاز به کمک دارن

موانعی که سر راه افراد هستن مثل اینها:

  • هنوز برنامه ای که سفارش داده بودن به دستم نرسیده
  • کار من توی بخش طراحی گیر کرده
  • من برای تحویل به موقع این تسک نیاز به کمک دارم

 

این جلسه ها یکسری ویژگی خاص دارن:

زمانشون محدوده و نهایتاً باید ۱۵ دقیقه باشن.

هدف این جلسات اینه که افراد از کارهای هم باخبر باشن، در جریان امور قرار بگیرن و در انتها به دلیله اینکه افراد دوست دارن حرفی برای گفتن داشته باشن سعی می کنن بهتر و بیشتر کار کنن.

تعداد افرادی که توش شرکت می کنن و حق صحبت دارن بین ۴ تا ۷ نفره.

افراد دیگه ای هم می تونن برای این که در جریان امور باشن بیان و در جلسه شرکت کنن اما اجازه صحبت ندارن. در واقع فقط افرادی که درگیره کار در تیم هستن اجازه صحبت دارن. این به این معنی که اگر شما مدیر عامل شرکت هستین و وارد جلسه استند آپ تیم طراحی میشین حق صحبت ندارین فقط می تونین گوش کنین.

دلیلی پشت هر یک از ویژگی های این جلسات وجود داره:

این جلسات ایستاده بر گزار می شن چون می خوایم زودتر تموم شن. وقتی افراد می شینن راحت تر هستن و بیشتر حرفاشون رو کش می دن.

زمان محدود براشون تعیین شده، چون قرار نیست بیشتر توی جلسه باشیم کمتر کار کنیم.

افراد داخلش کمه چون اولا لازم نیست همه از کار هم خبر داشته باشن، فقط اعضای یک تیم با هم سینک بشن کافیه و دوم اینکه  زمانمون محدوده، اگر ۱۰ نفر بخوان نفری ۳ دقیقه حرف بزنن می شه ۳۰ دقیقه!

چه کسی مسئول برگزاری این جلساته؟

تیم هایی که بر مبنای اجایل و اسکرام کار می کنن، اسکرام مستر Scrum master مسئول برگزاری این جلسات  هست.

اگر هم که Scrum Master ندارین، یکی از اعضای تیم مسئول این میشه که توی این جلسات سیر جلسه رو چک کنه، از سر وقت به پایان رسیدن جلسه مطمئن شه و مشکلاتی که افراد دارن رو یادداشت کنه.

اسکرام مستر یا مسئول برگزاری جلسات این وظیفه رو هم داره که مشکلاتی که افراد برای انجام کارشون دارن رو یادداشت کنه و اونها رو در سریعترین حالت ممکن رفع کنه.

این نکات رو رعایت کنین:

این جلسات برای sync کردن افراد برگزار میشه و برای گزارش دادن افراد به مدیرانشون نیست. اما دو تا اشتباه امکان داره رخ بده:
مدیرها فک کنن که این جلسه برای اینه که بهشون گزارشی از کارها داده بشه که هیچ شباهتی با هدف اصلی این جلسات نداره. این مشکل فقط یک راه حل داره اونم اینه که این طرز فکرتون رو بزارین کنار. با تشکر!

افراد تیم تصور می کنن که این جلسات برای گزارش دادن به مدیرشون یا اسکرام مستره. برای حل این مشکل یک راه حل داریم، شما به عنوان اسکرام مستر و یا مدیر می تونین از نگاه کردن به چشم کسی که داره صحبت می کنه خودداری کنه. افراد به طور طبیعی علاقه دارند که حین صحبت کردن به چشمان یک نفر نگاه کنن و معمولا به چشم کسی که حس می کنن دارن بهش گزارش می دن نگاه می کنن. با نگاه نکردن به او می تونین از این کار جلوگیری کنید و به مرور فرد به جای شما برای تیم صحبت خواهد کرد.

یکی از نکاتی که باید افراد به یاد داشته باشن اینه که این جلسات جای به اشتراک گذاشتن تجربه ها و دادن راه حل نیست.

یکی دیگر از مشکلاتی که امکان داره با اون رو به رو بشین طولانی شدن زمان جلسات. این طولانی شدن زمانی رخ می ده که افراد بیش از حد صحبت کنن. برای حل این مشکل “جان کان” یک راه حل خلاقانه ای رو به کار برد، جان کان داخل تیمش برای اینکه افراد از بیش از حد صحبت کردن خودداری کنن یک توپ ۳ کیلویی رو دستشون می داد و تا زمانی که حرف می زدن باید این توپ رو باید نگه می داشتن. به این ترتیب افراد ناخودآگاه سعی می کردن زود تر صحبتشون رو تموم کنن. الان جان کان یا موفق شده یا یه تیمه قوی هیکل داره!

 

شما همچنین می تونین جلسات تیمتون رو هم با تکنیکی مشابه همین انجام بدین.

برچسب ها :

حسام اسعدی

رشته تحصیلیم میکروبیولوژی بود اما خیلی زود به سمت حوزه مدیریت جذب شدم و الان بیشتر از دو ساله که مدیریت پروژه و مدیریت تیم پروژه شرکت اینتورک رو به عهده دارم. علاقه زیادی دارم که تجربیاتی که توی این چند سال به دست آوردم رو با دیگران به اشتراک بزارم.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند.

ارزیابی با استفاده از ابزار SWOT

مدیریت پروژه - ۲۱ مهر ۱۳۹۷

عضویت در خبرنامه

ایمیل شما برای هیچ منظور دیگری استفاده نخواهد شد !